23.02.2005.
Tweet
Skibordanje



Vjerojatno ste na skijalištima vidjeli sasvim neobične, zabavne i izuzetno kratke skije i zapitali se "što je sad ovo". Donosimo vam pregled ove tehnike, izvrsne za učenje carvinga, ali prije svega ludog križanca između skijanja i rolanja.
Još 1991. prvi je na ideju maksimalnog skraćivanja skija došao Kneissl. Kratke "daske", s karakterističnim prstima s prednje strane, nazvane su BigFoot i bile su vrlo kratke - svega 63 cm. Od onda u skijaškoj industriji počeo je razvoj ovakvih "skija", no pravi boom napravio je tek Salomon 1997. godine, lansiravši svoj par kratkih skija, nazvanih "snowblade". Danas su takve skije poprilično raširene i u svojim linijama ih imaju gotovo svi proizvođači skija, no zbog zaštićenog Salomonovog imena snowblade, ovakav sport naziva se skiboarding, a dotične kratke skije - skiboards. U Hrvatskoj ne postoji adekvatan naziv, pa ćemo biti slobodni i ovo nazvati skibordanje.
Tehnika vožnje na malim skijama koju ljudi zovu još i extreme carving ili fun carving, zaživjela je nakon pojave klasičnih carving skija koje su donijele revoluciju u primjeni i općenitom pogledu na ovaj snježni sport.

Mala stajna površina zajedno sa relativno velikom masom skijaša rezultira odličnim držanjem skije u zavoju. Preduvjet tome je pravilan carving stav prilikom kojeg noge moraju biti raširenije postavljene, u razini kukova pa sve do širine ramena. Skije moraju stvarati jednaki pritisak na podlogu te se u zavoju istovremeno premještati sa rubnika na rubnik, što je kod ovih skija nevjerojatno lagano... rekli bismo i prelagano. Potrebno je zauzeti srednji skijaški stav, raširenih ruku, nižeg težišta, a u vožnji se gibanje tijela izvodi ISKLJUČIVO u smjeru gibanja skija. Drugim riječima, ove skije nikako ne opraštaju kružna gibanja u kukovima i koljenima jer to, radi već ranije spomenutih razloga, znači siguran pad.

Uloga ruku u ovakvoj vožnji vrlo je bitna, ali se uvelike razlikuje od rada rukama prilikom vožnje na klasičnim skijama, te klasičnom paralelnom tehnikom. Ruke su najčešće odmaknute od tijela te ostvaruju dodatnu sigurnost prilikom vožnje. Ruke nam svojim naizmjeničnim postraničnim pomicanjem ujedno pomažu i prilikom prebacivanja težišta iz zavoja u zavoj. Na taj način dobiva se dodatna sigurnost i lakoća pokreta.
Težište pomaknuto malo prema nazad neće nam osigurati veću akceleraciju nego isključivo siguran pad, dinamičku ravnotežu i brzinu je teže održavati zbog velike okretnosti i agresivnosti skije no neke karakteristike koje su svojstvene samo ovakvoj skiji su za svaku pohvalu. Ovih nekoliko naputaka pomoći će za uspješno održavanje dinamičke ravnoteže te će jedino na taj način omogućiti bezbrižnu vožnju na ovim vrlo kratkim i zabavnim skijama.
Svima onima koji misle da je ovakva vrsta zabave lagana - upozorenje. Skibordanje umara. I to jako. Puno više nego obično skijanje, jer zahtjeva konstantan rad i vijuganje.
Ukoliko uopće ne znate skijati, ovo je izvrstan početak, jer ćete se odmah naviknuti na naginjanje na kantove, te produžavanjem skija samo prenijeti već naučenu tehniku na velike skije. A ukoliko ste dugogodišnji skijaš i mučite se s prelaskom na carving, skibordanje bi moglo biti pravo rješenje. Jer nakon poludnevnog skibordanja, povratak na duge skije otkrit će vam sasvim novu dimenziju vožnje na dugačkim skijama.

Vezani članci
Vijesti
Info
- Arlberška tehnika
- Avelman (Avellment) tehnika
- Carving
- Carving tehnika
- Francuska Rotacijska tehnika
- Gegenschulter technik
- Jet tehnika
- Lilenfelder tehnika
- Prestupna tehnika
- Skibordanje
- Skijanje po dubokom snijegu
- Skijanje po grbama
- Skijanje po iskijanom snijegu
- Skijaško trčanje
- Telemark tehnika
- Turno skijanje
-
Besplatno skijanje na Sljemenu!
Skijanje za građane besplatno do kraja sezone, no samo na Zelenom i Bijelom spustu
-
Slovenska skijališta s čak 11 novih žičara!
Više od 80 milijuna eura za ogroman napredak slovenskih skijališta.
-
Novi četverosjed na Platku spreman za sezonu!
Uspješno obavljen tehnički pregled nove žičare, jedan od posljednjih administrativnih...
Tekstovi i Skijanje.hr watermarkom označene fotografije autorsko su pravo i vlasništvo Hrvatskog ski/board magazina Skijanje.hr osim ako nije drugačije naznačeno. Uredništvo magazina ne jamči za točnost i potpunost objavljenih informacija te ne preuzima nikakvu odgovornost za izravnu ili neizravnu štetu i ozljede proizašle iz sadržaja na site-u. Kontakt...
ISSN 1845-5891
e-mail: info@skijanje.hr
Marketing:
marketing@skijanje.hr