Pretraži Skijanje.hr
KLUB Broj članova: 10028 | Ukupno online: 3
- Želim se učlaniti Ne sjećam se lozinke
Objavljeno: 16. studenog 2013. 14:43h
Pa, kao što rekoh, svašta se kaže i piše. Važnost bočnog kuta, po mojoj procjeni je najviše 10%. I puno sam rekao. Kad se malo promisli to je sasvim logično. Čim ugrabim malo vremena, možda večeras, pojasnit ću.
Ručni alati nemogu imati jako puno podjela pa se obično stavi nekoliko. I to je uredu. Nije najbolja njihova obrada rubnika ali može bit zadovoljavajuća u nuždi. U svakom slučaju daleko bolja od šmirgl trake.
E sad zašto 0,55?
Odstupanje mi je +- 0,025 stupnja maximalno. Ako bih išao na 0,5 onda bi ponegdje bilo i recimo 0,48 a neke skije ne dozvoljavaju tako mali bazni kut.
Pola stupnja razlike na baznom kutu osjeti svatko bez problema. Bazni kut do 0,8 je odličan a 1 stupanj, po meni već može biti previše.
Po nekim preporukama, još od davnih dana je preporučeno 0,5 do 2 stupnja. 2 je debelo previše i nema nikakve potrebe.
Još jedna velika glupost je zatupljivanje jednog dijela skije pri vrhu i pri repu. Na ionako kratkim rubnicima na današnjim skijama. A problem zbog kojeg ih zatupljuju nije u tom dijelu rubnika nego u kvaliteti obrade rubnika po cijeloj dužini. Znači ne postiže se ništa osim sakaćenja skije. A treba to netko kasnije ponovo naoštriti kako spada.Objavljeno: 16. studenog 2013. 15:11h
Zadovoljan odgovorom.
Slažem se da bazni kut ima direktan kontakt sa snijegom, pa je za očekivati da ima i veći uticaj na ponašanje skije. Bočni kut ima uticaj na oštrinu rubnika, ali zato obrnuto proporcionalan uticaj na vremensko trajanje te oštrine.
I moram priznati da nisam često od servisera čuo da zatupljivanje vrha i repa nema smisla na savremenim skijama. Ješ jedno pozitivno brojanje kod mene.Objavljeno: 16. studenog 2013. 15:17h
Mjeri li itko te kuteve nakon servisa, samo molim servisera da mi pojasni nakon obrade skija čime izmjeri bazni kut, da bi bio siguran da je stroj napravio baš ono što je želio?Objavljeno: 16. studenog 2013. 16:12h
Izmjerit bazni kut iskusnom oku nije problem i priručnim alatom. Recimo ravnu pločicu ili prizmu, malo dužu od 100 mm, se prisloni na podlogu, na mjesti širine skije 100 mm radi lakšeg računanja. Zatim se naginje na rubnik dok ne dodirne sam brid rubnika ( prema svjetlu se to lako vidi). Na drugom kraju se izmjeri odstojanje pločice od kraja skije. To bi za 0,8 stupnjeva bilo 1.4 mm. Po formuli tan(0,8) x 100 mm.
Međutim mnogo preciznije se mjeri kut diskova na stroju pri postavljanju i početnom podešavanju a zatim povremeno na prije opisani način se provjerava. Iskusnom oku i bez provjere ne promaknu posljedice možebitne promjene.
Ali ako su rubnici završavani na šmirgl traci nevrijedi ni mjeriti. Zato što traka zbog centrifuge i zbog toga što nije kruta kao kamen, se savija na rubovima skija i to sve veše i više ( eksponencijalno ). A ono što je stvarno bitno to je kut na samom kraju rubnika. Zato rubnici, brušeni trakom slabo drže na tvrdoj podlozi i još ktome pogoršavaju vozna svojstva skije ( loše izveden prijelaz plastika / rubnik).Objavljeno: 16. studenog 2013. 16:18h
Stekan, nazdravljam ti sa nikšićkim pivom. Najbolje!Objavljeno: 16. studenog 2013. 16:57h
top servis: hvala na odgovoru. mislim da je ovo pod 2, kao sto ste i vi rekli, a to je rekao i serviser kod kojeg sam jucer odnio skije, tako da se nadam da mi se to nece ponoviti, ali kako da to prepoznam ? pretpostavljam da se radi o zubicu, visinskoj razlici izumeđu ravnine rubnika i ravnine klizne plohe, ali da li cu je osjetiti na prst ?
lp
marko
[Editirano] 16. studenog 2013. u 17:03hObjavljeno: 16. studenog 2013. 19:12h
Zašto mi nikad nije izgledalo da je bočni kut najvažniji?
Ako malo pogledamo ponašanje skije na strmini bit će jasnije.
1. Uzmimo za primjer da su skije poprečno na padinu i da klizimo udesno. Znači rubimo lijevim rubnikom skija. Ako više nagnemo koljena prema gore ( u lijevo ili u brdo ) skije bolje hvataju. Koji kut rubnika je postao agresivniji da bi skije bolje hvatale? Samo donji ( bazni ), dok bočni kut istovremeno postaje sve manje agresivan. Ali kako je uticaj bočnog kuta jako mali, prevladava uticaj baznog kuta i takva je i reakcija skije.
2. Kad zarubimo skijom i kad vozimo zavoj, sve opterećenje je na donjoj strani rubnika. Zato se rubnik sa te strane i troši i obrada skija sa donje strane je nužna da bi bilo ikakve koristi.
3. Kvaliteta obrade rubnika sa donje strane je presudna jer po toj strani klizimo po podlozi i ta strana rubnika odvaja odstrugani snijeg ( u stvari to su uvijek kristali leda ).
4. Kvaliteta obrade bočne strane rubnika takođe je bitna jer utiče na oštrinu i trajnost oštrine rubnika.
Eto, to su neke stvari koje mi svojevremeno nisu dale mira pa sam morao to malo bolje da istražim i isprobam. I nikad mi nisu bili dovoljni argumenti kao " pa svi to kažu!"Objavljeno: 16. studenog 2013. 20:02h
Za servisera; po cijeloj dužini skije isti bazni kut?Objavljeno: 16. studenog 2013. 20:17h
Da, isti bazni kut pu cijeloj dužini rubnika. Skije su ionako konstruirane da prema krajevima sve manje hvataju zbog torzijje. Što je ispravno jer i opterećenje se smanjuje prema krajevima. Nema smisla dodatno to isto postizati povećanjem baznog kuta. A nebi bilo ispravno zbog toga što bi djelovanje rubnika kasnilo prema krajevima.Objavljeno: 16. studenog 2013. 20:40h
Serviser; vidim dobro vam je poznato to područje samo sam mislio možda bih vam još mogao prodati digitalni(magnetni) mjerač za bazni rubnik (preciznost + - 0,01) i poneke upute za uređivanje SL, GS, SG, DH skije??!
« Prethodna stranica |
Novo mišljenje |
Sljedeća stranica » |
1. Reklamiranje nije dozvoljeno, no čitatelji smiju razmjenjivati svoja mišljenja o trgovinama, agencijama, opremi i sl.
2. Telefonski brojevi nisu dozvoljeni (razmjenjujte ih preko privatnih poruka)
3. Email adrese nisu dozvoljene (i njih razmjenjujte preko privatnih poruka)
4. Psovke, vrijeđanje na rasnoj ili nacionalnoj osnovi i slično neprihvatljivo ponašanje nije dozvoljeno. Sve takve poruke miču se u cijelosti.
5. Fotografije ne smiju biti šire od 400px.
Komercijalno oglašava-nje putem foruma nije dozvoljeno, a postovi takve vrste bit će uklonjeni. Molimo zainteresirane za oglašavanje u magazinu da se obrate na marketing@skijanje.hr.
Mišljenja u forum upisuju posjetitelji te kao takva, ona nužno ne moraju biti istinita i točna. Upisana mišljenja NE predstavljaju stavove magazina Skijanje.hr
-
Besplatno skijanje na Sljemenu!
Skijanje za građane besplatno do kraja sezone, no samo na Zelenom i Bijelom spustu
-
Slovenska skijališta s čak 11 novih žičara!
Više od 80 milijuna eura za ogroman napredak slovenskih skijališta.
-
Novi četverosjed na Platku spreman za sezonu!
Uspješno obavljen tehnički pregled nove žičare, jedan od posljednjih administrativnih...
Tekstovi i Skijanje.hr watermarkom označene fotografije autorsko su pravo i vlasništvo Hrvatskog ski/board magazina Skijanje.hr osim ako nije drugačije naznačeno. Uredništvo magazina ne jamči za točnost i potpunost objavljenih informacija te ne preuzima nikakvu odgovornost za izravnu ili neizravnu štetu i ozljede proizašle iz sadržaja na site-u. Kontakt...
ISSN 1845-5891
e-mail: info@skijanje.hr
Marketing:
marketing@skijanje.hr