Pretraži Skijanje.hr
KLUB Broj članova: 10029 | Ukupno online: 3
- Želim se učlaniti Ne sjećam se lozinke
Objavljeno: 25. veljače 2015. 08:49h
Volio bih da mi majstori koji ručno uređuju skije i zadovoljni su, odgovore koliko dana skijanja "drže" tako uređene skije na "betonu", tj. zaleđenom umjetnom snijegu pri tempetaturama nižim od -3 stupnja?
Inaće mislim da je ručno uređivanje rubnika raznim tipovima ručnih brusilica -naprosto smiješno - povečajte si u mjerilu takvu obradu (u mislima) pa čete vidjeti ruku koja "šeta" gore-dolje i kako tako obrađen rubnik izgleda poput zmije
Najbolje je onda uzeti "veliki fleks" pa deri Miško
A kako tek "grize" ravnomjerno
Objavljeno: 25. veljače 2015. 09:08h
Brzinski sam preletio preko cetiri stranice rasprave i ima jako lijepo napisanih cinjenica, ali ima i puno nejasnoca i krivih informacija. Necu sad quotat jedno po jedno, ali cu podijeliti i svoje misljenje/iskustvo. Znaci IMHO.
* Rucni servis je odlican i ako se dobro radi, u vecini slucajeva je bolji od strojnog (onog koji nude komercijalni servisi). Razlog tome je finija obrada, fino tuniranje skije prema zelji, cesto veca ostrina rubnika itd. Ovdje ne mislim na rucnu masinicu koju koriste serviseri od natjecatelja, a koja izlvaci cudesnu ostrinu.
* Bilo je rijeci i o poskakivanju/zapikavanju/skakanju skije u zavoju, odnosno "prevelike ostrine". Skija ne moze biti preostra. Moze biti samo lose obradjena. Puno "sam svoj majstor" servisera ne daje previse znacaja obradi skije dijamantom, a to je vrlo, vrlo bitna stvar. Ako se skija obradi dijamantom, imat ce tecnost i klizit ce u zavoj bez problema. Ukoliko se ne napravi dobro dijamantom ostaje "igla" koja je uzrok svih problema.
* Zatupljivanje vrhova nije ludost ili grijeh. Iako ja svoje skije nikada ne zatupljujem jer za to najcesce nema potrebe nakon dobre obrade dijamantom, neki to rade. To ima smisla raditi malo slabijim skijasima i skijasicama koje imaju slabiju tehniku i vole da im skija vrlo lako promijeni smjer cak i kada teziste krivo opterecuje skiju. (sto se zatupljivanja tice, i Ivicin serviser jako puno brige vodi o vrhovima njegovih skija, cija ostrina mora biti jako dobro izbalansirana, pa je iz tog razloga i "guma" cesto u upotrebi).
* Puno se pricalo o base edgeu. Ne znam cemu misticnost oko toga. Postoji bazni kutnik za rucni servis skija koji se stavi na zeljeni kut i skija se najnormalnije obradi. Ja bazu prodjem prilikom svakog rucnog servisa.
Objavljeno: 25. veljače 2015. 09:14h
"
Volio bih da mi majstori koji ručno uređuju skije i zadovoljni su, odgovore koliko dana skijanja "drže" tako uređene skije na "betonu", tj. zaleđenom umjetnom snijegu pri tempetaturama nižim od -3 stupnja?
"
(Član mike)
Mislis beton ili "beton"? :) Naime, na turisticki uredjenim stazama staza nikad nije beton. Moze biti tvrda, ali onaj pravi beton nije. Staze za Svj. kup su beton. :)
Kako sam zbog trke i zbrke na ovogodisnju Snjeznu kraljicu dosao s neuredjenim skijama napravio mi ih je Bezo, Natkov serviser. I na onom cudu od leda su mi dobro drzale i zensku i musku utrku, a bile su jos zadovoljavajuce i za sve utrke u Wengenu (govorim o proskijavanju po stazi i otklizavanju). Stoga, skije mogu dugo drzati i po ledu (3, 4, 5 dana), ali idealno bi bilo nakon svakog, ili barem svakog drugog dana napraviti skije.Objavljeno: 25. veljače 2015. 09:45h
može link ili malo više informacija o ovome
"Ovdje ne mislim na rucnu masinicu koju koriste serviseri od natjecatelja, a koja izlvaci cudesnu ostrinu. "
:)Objavljeno: 25. veljače 2015. 09:46h
5 dana po cistom betonu je odlican rezultat! To znaci bar 10-ak i vise po svemu! Mene ova druga stvar muci sto bi ja tako naucio raditi skije s 60 ili nikad, a Luka ih napravi uvijek!Objavljeno: 25. veljače 2015. 10:04h
" može link ili malo više informacija o ovome
"Ovdje ne mislim na rucnu masinicu koju koriste serviseri od natjecatelja, a koja izlvaci cudesnu ostrinu. "
:) "
(Član dadadej)
Ima ih vise varijanti i modela. Ovu sam prvu zaguglao www.verdonkracing.com. U nasoj repki koriste model od nekog talijana, zove se Trione.Objavljeno: 26. veljače 2015. 08:42h
obje alatke izgledaju fantastično - samo da im cijena nije ekvivalent iznosu koji potrošiš na servise u cijeloj karijeriObjavljeno: 26. veljače 2015. 10:20h
gogh,
a možeš li napisati kaj je sve točno Bezo radio na tvojim skijama?
napisao si da je rubnike potegnuo s mašinicom.
da li je s mašinicom radio i bočni i bazni kut kanta?
na web stranici od mašinice kazu da radi samo bočni kut.
ako nije radio bazni kut s mašinicom, s čime je "naoštrio" bazni kut
da li je ravnao bazu prije toga i s kojim alatom? da li je poslije finisirao s dijamantima i kamenima (kojima)
da li možda znas koliko cesto uopce ravnaju bazu na natjecateljskim skijama i kako dobivaju strukturu?
najviše me muci baza skija. jos nijedan ski serviser u zg mi nije izvukao ravnu bazu pa tražim način kako to najbolje sam izvestiObjavljeno: 26. veljače 2015. 22:07h
Uf Gogh, navukao si svraba...
Cijena je bila od 1700 $ koliko sam vido na prvom linku. Ma, ja sam prilično siguran da tako grizuće rubnike kao što su mi bili tvornički više nikada neću imati.
Objavljeno: 27. veljače 2015. 10:26h
"
Bočni kut nebih mjenjao, ali u nedoumici sam za bazni. Servisi standardno bazni kut stavljaju 0.5°, 0.55°, 0.75°
Sad me zanima zbog čega stavljaju tako mali kut?
Čitam po raznim forumima i stranicama da pro slalomašima stavljaju bazni kut između 0 i 0.5°, za GS 0.5-0.75, za SG i DH 1°, dok se početnicima i naprednim skijašima bazni kut stavlja 1°, a tek vrhunskim skijašima između 0.75-1° (dali je to istina?)
Dali bi skija promjenila svoje prvobitne performanse, i kako bi se ponašala kad bih sa 1° smanjio bazni kut na npr 0.5°? "
(Član vepar89)
Kako znaš da ti je bazni kut 1°? Atomic tako navodi?
Koliko ja znam, varira to kod njih po dužini skije kako gdje.
Evo, nasloni neki ravan predmet ( ravnalo ) na kliznu plohu poprečno, nazadnjem dijelu, sredini skije i pri vrhu skije. Koliko su skije konkavne odnosno koliko je praznog prostora u sredini? Kod atomica je to čest slučaj na većini modela, ne na svim. Po tome ćeš znati koliko je precizno izveden bazni kut rubnika.
Bazni kut od 0,55° je odličan i nitko nema nikakvih problema sa tim ako je napravljeno kako treba. Dobar je i 0,75° i 1°. Iznad toga nebi trebalo ići.
Druga je stvar što treba jako precizna obrada da se to stvarno postigne.
Kako sam i naveo u prethodnim postovima, standardne mašine previše pritišću skiju te ju deformiraju. Zbog toga je konačni rezultat neprecizan.
Samo precizna obrada daje vrhunski rezultat.
« Prethodna stranica |
Novo mišljenje |
Sljedeća stranica » |
1. Reklamiranje nije dozvoljeno, no čitatelji smiju razmjenjivati svoja mišljenja o trgovinama, agencijama, opremi i sl.
2. Telefonski brojevi nisu dozvoljeni (razmjenjujte ih preko privatnih poruka)
3. Email adrese nisu dozvoljene (i njih razmjenjujte preko privatnih poruka)
4. Psovke, vrijeđanje na rasnoj ili nacionalnoj osnovi i slično neprihvatljivo ponašanje nije dozvoljeno. Sve takve poruke miču se u cijelosti.
5. Fotografije ne smiju biti šire od 400px.
Komercijalno oglašava-nje putem foruma nije dozvoljeno, a postovi takve vrste bit će uklonjeni. Molimo zainteresirane za oglašavanje u magazinu da se obrate na marketing@skijanje.hr.
Mišljenja u forum upisuju posjetitelji te kao takva, ona nužno ne moraju biti istinita i točna. Upisana mišljenja NE predstavljaju stavove magazina Skijanje.hr
-
Besplatno skijanje na Sljemenu!
Skijanje za građane besplatno do kraja sezone, no samo na Zelenom i Bijelom spustu
-
Slovenska skijališta s čak 11 novih žičara!
Više od 80 milijuna eura za ogroman napredak slovenskih skijališta.
-
Novi četverosjed na Platku spreman za sezonu!
Uspješno obavljen tehnički pregled nove žičare, jedan od posljednjih administrativnih...
Tekstovi i Skijanje.hr watermarkom označene fotografije autorsko su pravo i vlasništvo Hrvatskog ski/board magazina Skijanje.hr osim ako nije drugačije naznačeno. Uredništvo magazina ne jamči za točnost i potpunost objavljenih informacija te ne preuzima nikakvu odgovornost za izravnu ili neizravnu štetu i ozljede proizašle iz sadržaja na site-u. Kontakt...
ISSN 1845-5891
e-mail: info@skijanje.hr
Marketing:
marketing@skijanje.hr